Bateriové úložiště jako zdroj elektrické energie s extrémně rychlým náběhem chce UCED zprovoznit do konce prvního čtvrtletí příštího roku.
Společnost UCED Bio, s. r. o., je provozovatelem vlastního energetického zdroje v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora, který ke kombinované výrobě elektřiny a tepla využívá fytomasu – palivem je obilná a řepková sláma a cíleně pěstované energetické plodiny ve formě standardizovaných balíků. Tento zdroj o výkonu 7,457 MW provozuje s kompletním stavebním, technologickým příslušenstvím a službami. Od roku 2022 zde provozuje ještě elektrodový elektrokotel o výkonu 25 MW, se kterým pomáhá provozovateli české elektroenergetické soustavy – společnosti ČEPS – vyrovnávat napětí v síti skrze poskytované služby výkonové rovnováhy.
„Velkokapacitní bateriové úložiště, které v areálu UCED Bio právě budujeme, nám umožní navýšit výkon agregačního bloku, do nějž jsou zapojeny naše decentralizované zdroje. Díky úložišti zároveň rozšíříme portfolio podpůrných služeb výkonové rovnováhy, které poskytujeme firmě ČEPS, o službu automatické regulace frekvence. Ta dosud v agregačním bloku UCED chyběla,“ uvedl výkonný ředitel UCED Jiří Kratochvil.
Záloha pro automatickou regulaci frekvence (zkráceně FCR) je mechanismus, který používají provozovatelé přenosových soustav k udržení stability a spolehlivosti rozvodné sítě. Jedná se o rychlou a automatickou reakci na náhlé změny v dodávce nebo poptávce po elektřině, která pomáhá stabilizovat síťovou frekvenci v přijatelných mezích. Záloha pro automatickou regulaci frekvence funguje jako záchranná síť, která zajišťuje rychlou úpravu frekvenčních odchylek.
Velkokapacitní bateriové úložiště v Kutné Hoře s výkonem 4 MW a kapacitou 4,4 MWh je vůbec prvním podobným zařízením v celé skupině. Díky ukládání energie vyrobené v produktivnějších hodinách a jejím využívání v době potřeby, například v noci, umožňuje efektivní využití obnovitelných zdrojů.
„Jedná se o další modernizaci vlastních energetických zařízení, která je v souladu s moderní energetikou. Bateriové úložiště využijeme také k obchodování pozic na krátkodobém trhu s elektřinou, organizovaném českou společností OTE,“ řekl Václav Skoblík, obchodní ředitel UCED.