Energy distribution through our own distribution systems
Our distribution systems supply energy to industrial plants, logistics centres, office buildings and residential areas. We now have over 7 100
permanent energy consumers and we plan to double this number.
Vyšší energetický výkon a záloha pro automatickou regulaci frekvence, která slouží k udržení stability a spolehlivosti rozvodné sítě. To jsou hlavní přínosy velkokapacitního bateriového úložiště, které buduje energetická skupina UCED ve své provozovně UCED Bio v Kutné Hoře.
Pátý ročník Slámohraní je za námi a můžeme říct, že se vydařil. Počasí nám přálo, což ocenili tisíce návštěvníků, kteří dorazili na pestrý program od pátku až do neděle.
Závod GE Vernova nedaleko Budapešti finišuje výrobu turbíny LM6000 pro stavbu rozšíření naší UCED elektrárny v Prostějově. A náš tým se do Maďarska vyrazil podívat.
Umělá inteligence (AI) je na vzestupu. Její schopnost vyhodnocovat velké množství dat najednou a dělat spolehlivá rozhodnutí v rekordním čase se uplatňuje i v energetice. Chytré
algoritmy jsou využitelné v oborech řízení elektrizačních soustav, při výrobě a spotřebě energie či při jejím skladování. To vše s důrazem na rychlost, přesnost a bezpečnost.
V energetice nehovoříme o jednoduchých platformách typu Open AI, ale o průmyslové umělé inteligenci. I když se nám to nezdá, je tu s námi už řadu let.
Podpisem smlouvy se světovým lídrem v oblasti technologií plynové energetiky – General Electric Global Services (GE) - rozšiřuje svou paroplynovou UCED Elektrárnu Prostějov na téměř dvojnásobný výkon – 108 MW.
"Řešením je využívání menších flexibilních zdrojů a vytváření virtuálních agregovaných bloků." Doplňuje k tématu dočasného návratu k fosilním palivům náš kolega Václav Skoblík.
Zajímavý článek s Václavovým komentářem si můžete přečíst v online Investujeme.
Statistika uvádí, že narůst nově instalovaných tepelných čerpadel je meziročně 1000x větší než před "energetickou krizí". Ovšem ne vždy se "to vyplatí". Nad tématem se pro ekolist.cz zamyslel kolega Václav Skoblík.
Paroplynové elektrárny nalákaly české investory. Skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka totiž koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen, a tak získala čtyři paroplynové elektrárny ve Velké Británii. K nákupu se odhodlal ale i Daniel Křetínský. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) získal 7,5procentní podíl na nizozemské energetické kapacitě.
Chcete i vy být součástí UCED?
Náš tým posilujeme o několik atraktivních pozic.
Dejte nám vědět, zda dorazíte na kávu s naší personální ředitelkou Jana Jakubcová.
Skupina CREDITAS finančníka Pavla Hubáčka vstupuje na britský trh. Koupila 100% obchodní podíl v britské části energetické skupiny InterGen. Ta je na britských ostrovech jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny. Výrobní kapacita jejích čtyř moderních paroplynových elektráren překračuje 2 800 megawattů. Cenu transakce strany nezveřejnily.
Energetická stabilita a bezpečnost jsou velkým tématem dneška. O stabilitu tuzemské sítě se stará státní společnost ČEPS. Provozuje páteřní síť české elektrizační soustavy. Služby výkonové rovnováhy jí od letošního roku poskytuje také skupina UCED.
Jednatel a investiční ředitel UCED Richard Holešinský redaktorce Renátě Luckové zodpovídal zvídavé dotazy, zabývající se energetickou současnosti i prognózami.
Energetická skupina UCED ze skupiny CREDITAS uspěla v 27. ročníku soutěže Českých 100 nejlepších, vyhlašované společností Comenius. Byla oceněna v kategorii Dynamický růst a stabilita. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil 2. prosince ve Španělském sále Pražského hradu. Diplom převzal investiční ředitel skupiny UCED Richard Holešinský.
Začátkem roku koupila kutnohorskou teplárnu na biomasu, v létě přidala akvizici elektrárny v Prostějově a chystá další velké nákupy nejen v Česku. „Sázíme na distribuci, výrobu elektřiny a tepla a s tím související propojování zdrojů do agregačních bloků," říká Richard Holešinský, investiční ředitel společnosti UCED ze skupiny CREDITAS.
Energetická nezávislost a stabilita jsou velkými tématy dneška. Trendem je dekarbonizace a decentralizace. Úzce s tím souvisí udržování rovnováhy v elektrizační soustavě. Nejedná se o jednoduchý úkol, který má v Česku na starosti ČEPS – Česká elektroenergetická přenosová soustava.
Energetická společnost UCED rozšiřuje a modernizuje tepelné hospodářství v Kutné Hoře. Před několika dny uvedla do provozu nový elektrokotel o výkonu 25 megawatt. UCED díky němu rozšíří dodávku tepla svým odběratelům a posílí služby výkonové rovnováhy, které poskytuje provozovateli české přenosové soustavy, firmě ČEPS. Nový kotel může zároveň sloužit jako záložní nebo doplňkový zdroj tepla pro část Kutné Hory.
Kutná Hora je jedním z mála měst v České republice, kde si lidé před nadcházející zimou nemusejí dělat starosti s rostoucími cenami tepelné energie nebo jejím nedostatkem. Díky ekologické výrobě z lokálních zdrojů tu mají dodávky tepla levné, stabilní a nezávislé na kolísavém trhu s plynem a elektřinou. Palivem pro teplárnu je totiž biomasa.
Energetická skupina UCED z investiční skupiny CREDITAS posiluje svou roli v české energetice. Je novým vlastníkem UCED Elektrárny Prostějov s. r. o. Špičkový zdroj se spalovací turbínou na zemní plyn disponuje výkonem 58 megawattů (MWe). Primárně se zaměřuje na podpůrné služby pro provozovatele české energetické přenosové soustavy – ČEPS.
Pro naše zákazníky, v rámci našich distribučních soustav, chceme být plnohodnotní partneři v oblasti energetiky. Proto řešíme i jejich požadavky na vybudování a provozování nabíjecích stanic pro e-mobilitu.
Mělo by mít Česko svou vlastní továrnu na baterie do elektromobilů? Začít s tak nákladným projektem samozřejmě nejde bez strategického zahraničního partnera, který zajistí konkrétnější obrysy takzvané gigafactory.
Energetika stojí před celou řadou výzev. Musí reagovat na změny klimatu, pracovat s moderními technologiemi a novou společenskou realitou. Snahy o ekologičtější a klimaticky příznivější energetiku budou díky vyššímu podílu obnovitelných zdrojů narůstat. Příkladem jsou například teplárny na biomasu. Vyrábí energii bezodpadovou technologií, která nezatěžuje životní prostředí. Získaná energie je navíc v porovnání s plynem, zejména v poslední době, dramaticky výhodnější.
Energetická skupina UCED spustila v rámci své virtuální elektrárny první agregační blok. Připojila se k několika málo firmám v tuzemsku, které pomáhají provozovateli elektroenergetické přenosové soustavy (ČEPS) udržovat rovnováhu v elektrické síti. Od února 2022 tak poskytuje služby výkonové rovnováhy jako agregátor flexibility.
V Hranicích na Přerovsku budou dýchat čistší vzduch. Dodavatel tepla pro zdejší průmyslový areál – společnost UCED Hranice s.r.o. – dokončil rekonstrukci tepelného hospodářství. Jeho výsledkem bude vedle energetických úspor i výrazné snížení emisí. Palivem nebude hnědé uhlí, ale k životnímu prostředí šetrnější zemní plyn. Stavbu v hodnotě více jak 50 milionů korun realizovala společnost UCED Energy, s. r. o.
Plánovaný útlum fosilních paliv znamená, že mezi lety 2030 a 2050 bude třeba najít alternativu k uhlí a zemnímu plynu. Jedním z řešení na kterém v UCEDu pracujeme jsou takzvané virtuální elektrárny. Nejen o nich se rozpovídal ředitel divize Nová energetika společnosti UCED – Václav Skoblík.
Inflace je v České republice čtvrtá nejvyšší v rámci Evropské unie. To znamená nejen zdražování, Češi mají obavy rovněž o znehodnocení svých úspor. Od spořicích produktů, kde jsou úrokové sazby aktuálně mnohem nižší než inflace, proto přecházejí například k podílovým fondům. Stabilní zhodnocení nabízí dlouhodobě energetika.
Společnost UCED v uplynulých týdnech dokončila akvizici společnosti SIGMA ENERGIE, spol. s. r. o., která je provozovatelem energetické infrastruktury v areálu SIGMA GROUP, a. s., v Lutíně. Roční objem distribuované elektřiny tak zvýšil o dalších téměř 30 GWh.
Již 8. ročník mezinárodních parkurových závodů CSI2*- W proběhl v červnu v jednom z nejmodernějších jezdeckých areálů ve střední Evropě - Equine Sport Center Olomouc.